Gawędziarz

Zbójnicki gawędziarz - multiinstrumentalista Jacenty Ignatowicz – „Żywiecki Oskar Kolberg”

 

j4           www.gawedy.zbojnickie.pl

 Fot. Jacenty Ignatowicz - Finalista programu "Mam Talent" z piszczałką pasterską i zielonym listkiem.

 

Zobacz zdjęcia ze zbójnickich imprez z udziałem Jacentego Ignatowicza

 

zbojnickiegroup-biale

Jacenty Ignatowicz urodził się 10 stycznia 1944 roku w Parczewie (woj. Lubelskie). Od najwcześniejszych lat życia rozkochany był w muzyce. Pierwszym jego instrumentem były skrzypce. Podczas studiów w Wyższej Akademii Rolniczej zdał egzamin weryfikacyjny w klasie: saksofonu i klarnetu. Na Żywiecczyznę trafił przypadkowo. Zafascynowany pięknem przyrody, zdecydował przyjechać do Żywca. Jego góralskie muzykowanie rozpoczęło się od współpracy z zespołem: "Pilsko", w późniejszym okresie pracował z: "Ziemią Żywiecką". Podczas pracy z żywieckimi zespołami regionalnymi, nauczył się gry na unikatowych góralskich instrumentach: piszczałkach, gwizdkach, rogach, trąbitach beskidzkich, dudach żywieckich, nabyte umiejętności pozwoliły rozpocząć karierę solową. Pasją Jacentego Ignatowicza jest zbieranie rzeczy związanych z beskidzkim folklorem: instrumentów góralski , zabawek ludowych, dawnych narzędzi rolniczych. Wszystkie zebrane przedmioty, kolekcjonuje w swej "Muzycznej Izbie Regionalnej". Siedziba mieści się w zabytkowym dworze rodziny Kępińskich (Żywiec - Moszczanica). Jednym z głównych celów działalności Jacentego Ignatowicza jest przekazywanie tradycji i zwyczajów folklorystycznych młodemu pokoleniu. Opiekuje się Dziecięcym Zespołem Regionalnym "Gronicek". Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1989 roku oznaczony został oznaką "Zasłużony Działacz Kultury". Jacenty Ignatowicz potrafi zagrać utwory Franka Sinatry, Ave Maria, Beatlesów, „Kiedy znów zakwitną białe bzy”. Sam śmieje się, że gra na liściu botaniczną muzykę. Na skrzypcach nauczył się grać jak był małym dzieckiem i pasł krowy. Z wykształcenia jest inżynierem agronomii. Mówi, że najlepiej gra się mu na liściu z gruszy i z cytryny, bzu. Jego motto życiowe „żyjmy weselej, jeśli nie bogaciej. I Ty możesz muzykować tak jak ja”. 

Na konkursie „Chopin – Open” w Krakowie zagrał poloneza As – Dur Chopina na liściu wierzby. Grał na pokładzie samolotu lecącego z Moskwy do Indii – maharadży w turbanie bardzo spodobała się ta jego gra na okarynie i stewardesa przyniosła mu od niego dobrego drinka – koniak – whisky.

Odwiedza szkoły muzyczne po całej Polsce i muzykuje. Ma troje dzieci – wszyscy umuzykalnieni.

ft2

Fot. Karpackie Zbóje w akcji.

 

O sobie mówi, ze jest chodzącą muzyką. Gra na kilkunastu instrumentach. W Londynie na długiej piszczałce pasterskiej zagrał: „Can’t Buy Me Love” Beatlesów.

Gra na unikatowych instrumentach muzycznych. W szkołach przeprowadza prezentacje muzyki ludowej w stroju regionalnym, mówi gawędy i kawały, śpiewa przyśpiewki. Jacenty Ignatowicz niczym Oskar Kolberg (żywiecki Oskar Kolberg) wędruje po okolicy i zbiera stare melodie i pieśni ludowe. Zdobył już wiele nagród i wyróżnień na konkursach folklorystycznych.

Muzykuje po hotelach w Beskidach., jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej i Grupy Literackiej „Gronie”.  Jak mówi umie grać na wszystkich instrumentach.

W jego izbie regionalnej można zobaczyć m.in. multanki (Fletnia Pana), złóbcoki (gęśliki), dudy żywieckie (koza – król góralskich instrumentów – są też najdroższe), skrzypce, basy, heligonki, piszczałki pasterskie, gwizdki gliniane, okaryna (świetnie nadająca się do naśladowania ptasich odgłosów) itp…

Jacenty pracuje na UŚ w Katedrze Folklorystyki Ogólnej i Stosowanej – Filia w Cieszynie.

Jacenty Ignatowicz  jest bardzo znanym folklorystą w całym kraju. Spotkał się nawet z Lechem Wałęsą w jego domu w Gdańsku i zagrał mu kolendy góralskie. Spotkał się ze znanymi ludźmi z aktorem Krzysztofem Hanke, z Krzysztofem Hołowczycem, brał udział w Familiadzie i w programie Kuby Wojewódzkiego oraz w programie „Taaaka ryba” dla TV – Tele 5.

Grał na liściu piosenkę „Ave Maria” w kościele oo. Franciszkanów, na mszy świętej odprawionej za zmarłego artystę Czesława Niemena.

Jest badaczem kultury ludowej, występował już we Francji, Włoszech, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Turcji i w Niemczech oraz w USA.

Jego wielkim hitem okazał się hymn UE zagrany na liściu – „Oda do Radości”. Jest autorem akademickiego podręcznika o folklorze muzycznym. Wie, że muzyka zbliża narody. Jeździ z muzycznym przesłaniem do młodzieży!

W dniach 28-30 czerwca 2002 odbył się w Kazimierzu Dolnym XXXVI Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jury stwierdziło, że w konkursie festiwalowym wzięło udział ponad 700 artystów. W kategorii solistów instrumentalistów nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Sztuki otrzymał mieszkaniec naszego miasta Jacenty Ignatowicz. W konkursie "Duży - Mały" Jacenty Ignatowicz z synem Wojtkiem otrzymali nagrodę ufundowaną przez wicepremiera RP Jarosława Kalinowskiego.

 

Zobacz artykuly w gazetach o zbójnickim gawędziarzu Jacentym Ignatowiczu

 

Oferta nr 1

j1

Fot. Jacenty Ignatowicz gra na multankach.

 

Góralsko - zbójnicka animacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży w placówkach edukacyjnych w całej Polsce!

Cena ustalana jest zawsze indywidualnie!

W cenie:

  • nasz przyjazd do Państwa szkoły wraz ze sprzętem nagłośnieniowym i oświetleniowym;
  • góralski humorystyczny występ gawędziarski Jacentego Ignatowicza, podczas którego dzieci wysłuchają ciekawych interaktywnych legend, zdawać będą zabawne „egzaminy” na zbójników, baców i juhasów;
  • Występ kapeli góralskiej karpackie Zbóje;
  • legendy o zbójnikach, opowieści o tradycjach pasterskich, zwyczajach i obrzędach ludowych, ciekawostki z życia zbójników i górali - dzieci chętnie uczestniczą w przedstawieniu, przebierane są w stroje góralskie i odgrywają łatwe role w gawędach i legendach;
  • nauka tańców zbójnickich i śpiewu góralskiego;
  • ciekawe regionalne warsztaty plastyczne (malowanie ptaszków beskidzkich, malowanie na szkle, wyrób kwiatków z bibuły);
  • nauka rozpoznawania elementów stroju góralskiego i zbójnickiego;
  • nauka gry na unikatowych ludowych instrumentach muzycznych (róg pasterski, trombita, okaryna, złóbcoki, fujarki pasterskie, liść, piła, dudy żywieckie, heligonka);
  • prelekcja z tematyki zbójnictwa karpackiego (do wyboru jeden z tematów);
  • panel dyskusyjny;
  • gadżety góralskie i zbójnickie dla dzieci i młodzieży;
  • pamiątkowe dyplomy ze spotkania.

 

SZCZEGÓŁY OFERTY:

Ogólnopolska oferta zbójnicko – góralska związana jest z krzewieniem wiedzy na temat szeroko pojętej góralszczyzny, folkloru, zwyczajów, obyczajów i tradycji górali karpackich oraz zbójnictwa karpackiego.

 

Na bucku, na bucku listki cyrwieniejom,

ka sie nasi horni chłopcy popodziejom.

 

Zbójnicka oferta edukacyjna przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży. Zbójnicko – góralski występ w szkołach oraz innych placówkach edukacyjnych obejmuje humorystyczny występ gawędziarski Jacentego Ignatowicza podczas którego dzieci wysłuchują ciekawych interaktywnych legend o Janosiku i innych sławnych zbójnikach, zdają zabawne „egzaminy” na góralskie lubaski, zbójników, baców i juhasów. Podczas zajęć dzieci uczą się gwary górali karpackich, która niestety bardzo szybko zanika i trzeba uchronić ją od zapomnienia.

Dzieci i młodzież będą mogli sami spróbować stworzyć dzieło ludowe podczas warsztatów regionalnych. Podczas zajęć na specjalne zamówienie mogą odbyć się warsztaty plastyczne takie jak np.: malowanie ptaszków beskidzkich, malowanie górali i zbójników na szkle, wyrób kwiatków z bibuły itp.(dodatkowo płatne – zapytaj o cenę!)

Jednym z elementów programu edukacyjnego jest pokaz oryginalnego stroju górala karpackiego oraz hetmana zbójnickiego. Dzieci uczą się rozpoznawać stroje górali poszczególnych grup górskich w Karpatach oraz poznają nazwy elementów stroju góralskiego i zbójnickiego.

Podczas zajęć edukacyjnych odbywają się zajęcia z Jacentym Ignatowiczem – finalistą IV edycji programu „Mam Talent”, który jest muzykiem, folklorystą, pedagogiem, znanym gawędziarzem – multiinstrumentalistą grającym na ponad 20 instrumentach ludowych. Jacenty Ignatowicz uczy dzieci i młodzież gry na unikatowych instrumentach muzycznych, takich jak dudy żywieckie, róg pasterski, okaryna, multanki, piszczałki, fujarki pasterskie, trombita, róg pasterski, złóbcoki czy gęśle.

 

Od bucka do bucka jaze do jawora

tam nase piniazki, tam naso komora.

 

W trakcie spotkań Jacenty Ignatowicz, występuje w autentycznym stroju góralskim, pokazuje unikalne zbiory muzyczne z regionu żywieckiego, który wyrósł na oficjalną stolicę zbójnictwa karpackiego. Podczas edukacyjnych lekcji dzieci uczą się zbójnickich przyśpiewek i melodii góralskich. Jednym z elementów lekcji jest pokaz tańca zbójnickiego wykonywanego przez kapelę góralską Karpackie Zbóje www.karpackiezboje.pl

W ramach ogólnopolskiej akcji skierowanej dla dzieci i młodzieży na góralskiej lekcji odbywają się również panele dyskusyjne dostosowane do wieku uczestników. Dodatkowym elementem promocji góralszczyzny mógłby być pokaz zbójnickiej kuchni (na specjalne zamówienie!)

 

Edyć se jawoze, jawoze pękaty,

świycom sie pod tobom zbójnickie dukaty.

 

Zaproszeni mogą być na taką góralską lekcję przewodnicy górscy, GOPR-owcy, historycy, geografowie, etnografowie, miłośnicy góralszczyzny, szefowie kuchni karczm regionalnych, którzy mogą bardzo uatrakcyjnić swoją obecnością program zajęć lekcyjnych (na specjalne zamówienie!).

W ramach zbójnicko – góralskiej lekcji edukacyjnej odbywają się również  góralskie prelekcje o zbójnictwie karpackim, architekturze i sztuce górali karpackich, a podczas lekcji wyjazdowych - prezentacja folkloru karpackiego w pracowniach artystów ludowych i izbach regionalnych w Karpatach (zapytaj nas w których miejscach).

Dzieci na lekcjach góralskich dowiedzą się m.in. skąd się wzięły parzenice na góralskich portkach, kim byli juhasi, skąd pochodził Janosik, jakimi smakołykami zajadali się zbójnicy karpaccy lub gdzie zbójnicy zakopali swoje legendarne skarby.

Zbójnicko – góralskie prelekcje są spotkaniami dla dzieci i młodzieży w formie posiadów góralskich, gdzie w placówce edukacyjnej lub w tradycyjnej chałupie góralskiej, albo też izbie pracy twórczej, której wystrój stanowiły by autentyczne zbiory sztuki karpackiej można przez chwilę cofnąć się w czasie – do epoki staropolskiej, w której odnotowano największe nasilenie zbójnictwa ludowego w Karpatach. W ten sposób dzieci i młodzież obcując z żywą tradycją górali karpackich poznają lepiej region Karpat, jego historię, tradycje i zwyczaje karpackich górali.

j6

Fot. Jacenty Ignatowicz gra na stalowej pile śpiewającej.

 

Możliwe jest zorganizowanie prelekcji z tematyki zbójnictwa karpackiego (do wyboru):
 
•    czym było zbójnictwo
•    źródła zbójnictwa ludowego i jego początki (raubritterstwo)
•    przyczyny powstania zbójnictwa ludowego
•    cechy zbójnictwa i jego organizacja
•    kim był hetman zbójnicki, wybór i rola przywódcy zbójnickiego czyli harnasia, rota zbójnickiej przysięgi / zbójnickie zaprzysiężenie
•    hetmani zbójniccy (beskidzcy, podhalańscy, wschodniokarpaccy)
•    kobiety rozbójnice
•    liczebność kompanii zbójnickich
•    miejsca schronienia i obozowania zbójników
•    cykliczność działalności kompanii zbójnickich
•    napady zbójników, podział i ukrywanie łupów zbójnickich
•    opieka nad chorymi i rannymi, grzebanie zmarłych zbójników
•    organizacja wewnętrzna grupy / normy współżycia i współdziałania w kompanii zbójnickiej
•    postawy mieszkańców wsi podkarpackich wobec zbójników
•    stosunek ludności góralskiej do zbójników
•    przyjmowanie nowych członków do kompanii zbójnickiej
•    sposoby organizowania się kompanii zbójnickiej
•    struktura społeczna kompanii zbójnickiej
•    styl życia zbójników
•    zbójnickie rodziny / relacje rodzinne zbójników / zbójnickie frajerki
•    wielkopańscy bandyci / przykład idzie z góry / czym różnili się możnowładcy od zbójników
•    zabawy zbójnickie
•    zaopatrywanie się w żywność, broń i odzież
•    funkcje stroju zbójników, jak wyglądał zbójnicki strój / kołtun jako zbójnicki talizman
•    rodzaje zbójnickich tortur / kim byli harnicy, okrutne czasy XVI, XVII I XVIII wieku, zbójnickie więzienia, tortury, kaźń
•    zbójnicka magia
•    zbójnicka mowa
•    zbójnicka religia
•    zbójnickie imiona
•    relacje karczmarzy i zbójników
•    relacje pomiędzy myśliwymi i zbójnikami
•    gdzie zakopane są zbójnickie skarby
•    co zbójnik wkładał do pyska – czyli o zbójnickich przysmakach
•    relacje zbójników i pasterzy
•    zwalczanie zbójnictwa góralskiego / powstania chłopskie
•    kres zbójnictwa – era austriackiego standrechtu
•    zbójnictwo karpackie w literaturze polskiej
•    apoteoza zbójnictwa w ludowych legendach
•    słynni artyści, poeci, malarze, muzycy o zbójnikach
•    muzycy i zbójnicy, obraz zbójników w pieśniach ludowych
•    podhalańskie pieśni o Janosiku i zbójnikach
•    taniec zbójnicki na Podhalu i na Żywiecczyźnie
•    karpackie melodie o zbójnikach, zbójnickie instrumenty muzyczne, zbójnickie nuty, pieśni i wiersze
•    zbójnicki mit

 

Zbójnickie legendy, opowieści o pierwszych osadnikach, plemionach wołoskich, zwyczajach pasterskich, zbójnikach, muzyce i stroju góralskim, przeplatane są grą na różnych instrumentach ludowych, pokazem tańca góralskiego i humorem góralskim. Zakres tematyki i dowcip dostosowany jest do wieku słuchaczy, a ilustracją do góralskich opowieści są bogate zbiory oryginalnych strojów górali, instrumentów muzycznych, sprzętów pasterskich i gazdowskich.

Dopełnieniem zbójnicko – góralskiej opowieści są bardzo ciekawe przeźrocza, które ukazują świat barwnych i hyrnych zbójników, postaci związanych z regionem karpackim, tradycyjne budownictwo górali karpackich. Drugą część slajdów stanowią panoramy karpackie - krótka wycieczka z zaznaczeniem ciekawych miejsc związanych ze zbójnikami i okazów flory i fauny na „Szlaku Zbójników Karpackich”.

Wiedza na temat zbójnictwa karpackiego w dalszym ciągu jest niewielka. Tematyka zbójnictwa karpackiego jest zapomniana, przemilczana i do dnia dzisiejszego jest tematem tabu, dlatego warto w tym zakresie edukować dzieci i młodzież, aby ich wiedza na temat Karpat i ciekawych historii, które się wydarzyły w tym regionie była zdecydowanie większa.

 

Cała lekcja góralska trwa około 2, 5 godziny z jedną przerwą. Każdy z tematów można rozszerzyć na życzenie słuchaczy. Zajęcia prowadzone są przez rdzennych górali, którzy z dziada pradziada kultywują obyczaje, tradycje góralskiego życia i jego zasad, pasterstwa i muzykowania. Dwu i pół godzinny regionalny show dla dzieci i młodzieży, upłynie szybko i z wielką korzyścią dla poszerzenia horyzontów wiedzy na temat regionu karpackiego.

Niniejszy program może ulec modyfikacji w zależności od oczekiwań.

 

Ciymnom nockom se chodzali,

Chłopcy w duzyk Tatrak zbójowali,

W turniak dokoła przy watrze,

W skolistej jaskini siodowali.

 

Za udział w zbójnicko – góralskich lekcjach edukacyjnych są przewidziane zbójnickie gadżety, nagrody w postaci pamiątek regionalnych, certyfikaty zbójnickie oraz zbójnicki dukat promujący „Szlak Zbójników Karpackich”– na szczęście! (za dodatkową opłatą – zapytaj o cenę).Na specjalne życzenie istnieje możliwość zrobienia „zbójnickich glejtów pamiątkowych” dla uhonorowania najbardziej aktywnych dzieci podczas zbójnickiej lekcji edukacyjnej (za dodatkową opłatą – zapytaj o cenę).

Wszystkie informacje na temat góralsko – zbójnickiej akcji dla dzieci i młodzieży w placówkach edukacyjnych, znajdą się na stronie www.zbojnickie.pl

Jeżeli chcecie Państwo aby dzieci i młodzież spędziła miłe, niezapomniane i pouczające chwile w towarzystwie Karpackich Zbójników i górali serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty, którą przygotowała dla Firma Zbójnickie Group.

 zbojnickiegroup-biale

CENA USTALANA JEST ZAWSZE INDYWIDUALNIE (zależy od miejsca dojazdu Jacentego Ignatowicza, kapeli góralskiej Karpackie Zbóje, ilości dzieci i młodzieży biorących udział w zajęciach, dodatkowych atrakcji wybranych przez szkołę lub inną placówkę edukacyjną).

Zamówienia mogą Państwo składać mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie +48 609 789 879, +48 606 786 213 lub poprzez fax 33 475 96 52.

Teraz już nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć miłej zabawy i wspaniale spędzonych chwil z góralskim folklorem. Hej!

Dołącz do Janosikowej Drużyny!

Zapraszamy do zabawy i na Zbójnicki Szlak!

Z pozdrowieniami iście po góralsku. Haś !!!

 

Oferta nr 2

 j2

Fot. Jacenty Ignatowicz w galerii handlowej w Kielcach.

 

Warsztaty folklorystyczne – nauka gry na tradycyjnych instrumentach góralskich z Jacentym Ignatowiczem

Cena ustalana jest zawsze indywidualnie!

W cenie:

  • nasz przyjazd do Państwa szkoły wraz ze sprzętem nagłośnieniowym i oświetleniowym;
  • góralski humorystyczny występ gawędziarski Jacentego Ignatowicza, podczas którego dzieci wysłuchają ciekawych interaktywnych legend, zdawać będą zabawne „egzaminy” na zbójników, baców i juhasów;
  • Występ kapeli góralskiej karpackie Zbóje;
  • nauka gry na unikatowych ludowych instrumentach muzycznych (róg pasterski, trombita, okaryna, złóbcoki, fujarki pasterskie, liść, piła, dudy żywieckie, heligonka);
  • gadżety góralskie i zbójnickie dla dzieci i młodzieży;
  • pamiątkowe dyplomy ze spotkania.

 

SZCZEGÓŁY OFERTY:

W warsztatach muzycznych mogą wziąć udział dzieci i młodzież z dowolnej placówki opiekuńczo - wychowawczej. Prowadzącym zajęcia jest słynny zbójnicki gawędziarz – multiinstrumentalista – Jacenty Ignatowicz, który dodatkowo jest pedagogiem. Podczas spotkania dzieci i młodzież, ale również i dorośli mogą nauczyć się gry na tradycyjnych instrumentach góralskich – dudach żywieckich, skrzypcach, złóbcokach, trombicie, rogu pasterskim, heligonce.

Na specjalne zamówienie może przyjechać też do Państwa kompania zbójnicka Karpackie Zbóje www.karpackiezboje.pl

Instruktorami są autentyczni muzycy ludowi, występujący w autentycznych kapelach góralskich. Program warsztatów obejmuje naukę autentycznych melodii góralskich. W obecnych czasach jest duże zapotrzebowanie na naukę gry na tradycyjnych instrumentach góralskich. Jest nadzieja, że nie zaginą dawne góralskie melodie i wychowamy nowe pokolenie muzyków ludowych.

Za udział w muzycznych warsztatach są przewidziane zbójnickie gadżety, nagrody w postaci pamiątek regionalnych, certyfikaty zbójnickie oraz zbójnicki dukat promujący „Szlak Zbójników Karpackich”– na szczęście! (za dodatkową opłatą – zapytaj o cenę). Na specjalne życzenie istnieje możliwość zrobienia „zbójnickich glejtów pamiątkowych” dla uhonorowania najbardziej aktywnych dzieci podczas zbójnickiej lekcji edukacyjnej (za dodatkową opłatą – zapytaj o cenę).

Wszystkie informacje na temat góralsko – zbójnickiej akcji dla dzieci i młodzieży w placówkach edukacyjnych, znajdą się na stronie www.zbojnickie.pl

Jeżeli chcecie Państwo aby dzieci i młodzież spędziła miłe, niezapomniane i pouczające chwile w towarzystwie Karpackich Zbójników i górali serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty, którą przygotowała dla Firma Zbójnickie Group.

 

CENA USTALANA JEST ZAWSZE INDYWIDUALNIE (zależy od miejsca dojazdu Jacentego Ignatowicza, kapeli góralskiej Karpackie Zbóje, ilości dzieci i młodzieży biorących udział w zajęciach, dodatkowych atrakcji wybranych przez szkołę lub inną placówkę edukacyjną).

zbojnickiegroup-biale

Zamówienia mogą Państwo składać mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie +48 609 789 879, +48 606 786 213 lub poprzez fax 33 475 96 52.

Teraz już nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć miłej zabawy i wspaniale spędzonych chwil z góralskim folklorem. Hej!

Dołącz do Janosikowej Drużyny!

Zapraszamy do zabawy i na Zbójnicki Szlak!

Z pozdrowieniami iście po góralsku. Haś !!!

 

Oferta nr 3

j3

Fot. Jacenty Ignatowicz gra na zielonym liściu w Terchovej na Słowacji.

 

Mobilne „Muzeum Zbójnictwa Karpackiego” Jacentego Ignatowicza

Cena ustalana jest zawsze indywidualnie!

W cenie:

  • nasz przyjazd do Państwa szkoły wraz ze sprzętem nagłośnieniowym i oświetleniowym;
  • prezentacja unikatowych góralskich instrumentów muzycznych: piszczałki pasterskie, fujarki, multanki, poprzeczne flety pasterskie, gwizdki i okaryny gliniane, bulkoty, kusoce, rogi pasterskie, trombity beskidzkie, złóbcoki (gęśliki), dudy żywieckie (kozy), heligonki, skrzypce, basy, wakat, zbójnicka piła do gry itp.;
  • prezentacja przedmiotów gospodarstwa domowego: naczynia i sprzęty drewniane np. maśniczki, faski na masło, formy na sery, skopce, putnie, dłubane niecki do zagniatania ciasta, czerpaki, maglownica, tarka do prania, stare żelazka do prasowania na duszę i węgiel drzewny, moździerze mosiężne, stołki samorodne, stare lampy, łocydzorka itp.;
  • prezentacja naczyń wypalanych z gliny, ptoski gliniane, płaskorzeźby gliniane;
  • prezentacja dawnych narzędzi rolniczych i stolarskich: oselniki (kózki), sierpy, cepy, stępy do tłuczenia kaszy, żarna zbożowe, wózek rafiok, "maszynka" do zbioru jagód leśnych, stare strugi stolarskie, drewniany cyrkiel, zacieracz itp.;
  • prezentacja przyrządów do obróbki wełny i lnu: nożyce do strzyżenia owiec, dziergce czyli grzebienie do wyczesywania wełny, cztery kołowrotki do przędzenia, cierlice, motowidło, międlice.;
  • prezentacja strojów górali żywieckich: a. męskie: kłobuk (strzechocz), koszula, bruclik, pas bacowski (opasek), portki (nogawice), kopytka, kierpce, gunia (cucha), b. damskie: bluzka, korale, gorset, spódnica, kopytka, kierpce, chusta;
  • prezentacja rzeźb twórców ludowych (świątki, figurki zbójników);
  • prezentacja zabawkarstwa ludowego: pająki z kolorowej bibuły, sztuczne kwiaty, drewniane koniki, bryczki;
  • prezentacja żywieckiej sztuki obrzędowej i obrazów malowanych na szkle: gwiazdy kolędnicze, szopki świąteczne, maski przebierańców, bicze, palmy wielkanocne, pisanki, stare i nowe widokówki regionalne;
  • prezentacja archiwaliów, w których skład wchodzą: fonoteka regionalnych nagrań muzycznych radiowych i telewizyjnych Jacentego Ignatowicza oraz poszczególnych muzykantów i zespołów folklorystycznych, telewizyjne nagrania na wideokasetach, literatura fachowa z zakresu budowy instrumentów muzycznych - ludowych i techniki muzykowani na nich, zbiór tekstów śpiewek ludowych, zagadki dotyczące instrumentów muzycznych, przysłowia o instrumentach ludowych, dyplomy, podziękowania w tym z Konsulatu Polskiego w Sztokholmie i Rostocku (Niemcy), dyplom z Istambułu (Turcja), fotografie muzykantów oraz artykuły prasowe bezpośrednio związane z działalnością muzyczną Jacentego Ignatowicza.
  • góralski humorystyczny występ gawędziarski Jacentego Ignatowicza, podczas którego dzieci wysłuchają ciekawych interaktywnych legend, zdawać będą zabawne „egzaminy” na zbójników, baców i juhasów;
  • legendy o zbójnikach, opowieści o tradycjach pasterskich, zwyczajach i obrzędach ludowych, ciekawostki z życia zbójników i górali - dzieci chętnie uczestniczą w przedstawieniu, przebierane są w stroje góralskie i odgrywają łatwe role w gawędach i legendach;
  • nauka gry na unikatowych ludowych instrumentach muzycznych (róg pasterski, trombita, okaryna, złóbcoki, fujarki pasterskie, liść, piła, dudy żywieckie, heligonka);
  • panel dyskusyjny;
  • gadżety góralskie i zbójnickie dla dzieci i młodzieży;
  • pamiątkowe dyplomy ze spotkania.

 

SZCZEGÓŁY OFERTY:

Każdy z Państwa może zamówić etnograficzno - zbójnicką lekcję muzealną z Jacentym IgnatowiczemU Was” (w waszej szkole, domu, hotelu, karczmie). Jest to jedyna w swoim rodzaju pokazowa lekcja, gdzie przywieziemy ze sobą eksponaty z naszego Zbójnickiego Muzeum, opowiemy i pokażemy i zademonstrujemy nasze bezcenne skarby!

 

Mobilne Muzeum Zbójnictwa Karpackiego jest żywym i funkcjonującym objazdowym muzeum, krzewiącym kulturę regionalną.

 

Hej, polana, polana bogatego pana,

Polanę skosili, pana powiesili.

Panowie, panowie, budziecie panami,

Ale nie budziecie przewodzić nad nami!

 

Założyciel i właściciel eksponatów Jacenty Ignatowicz jest jednocześnie wieloletnim muzykantem grając na zabawach i weselach wiejskich i miejskich w Beskidzie Żywieckim i Śląskim, nabierając przy tym kulturowego doświadczenia. W czasie różnych uroczystości miał możliwość penetrowania terenu i dokładnego poznania ludzi gór oraz ich kultury a następnie swoją wiedzę przekazywać dzieciom i młodzieży szkolnej.

Zaowocowało to w późniejszej działalności  Jacentego Ignatowicza, który to wraz z młodzieżą szkolną dawał liczne występy na uroczystościach bądź sam koncertował nie tylko w kraju ale i poza granicami np. Niemcy, Włoch, Francja.

Artystyczny dorobek utrwalony jest w nagraniach radiowych, telewizyjnych, artykułach prasowych i dyplomach. Szczególny dorobek to jego troje dzieci: Paweł, Marta i Wojciech którzy to już wszyscy grają na unikatowych instrumentach muzycznych górali beskidowych. Jacenty Ignatowicz jest prężnym krzewicielem kultury muzycznej górali. Dzięki Jacentemu Ignatowiczowi można usłyszeć śpiew i gry na unikatowych instrumentach muzycznych. Często koncertuje w szkołach i przedszkolach przybliżając słuchaczom w ramach wychowania patriotycznego i estetycznego wiedzę i kulturę Regionu Beskidzkiego.

 

Idą chłopcy górą i lasem,

pistolety za pasem,

idą chłopcy górą i lasem,

pistolety za pasem.

W ziemi czeka zimne łoże,

dla wolności, dobry Boże,

warto żyć i ginąć tak.

Wolność to jest dziki ptak.

 

W dowód uznania dla Jego pracy w roku 1989 został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie jako: Zasłużony Działacz Kultury. W maju 1995 r. prowadzony przez Niego Dziecięcy Zespół Góralski "Gronicek" z Gilowic otrzymał I nagrodę za regionalną muzykę i tańce na konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej. W sierpniu 1995 r. Jacenty Ignatowicz otrzymał najwyższą nagrodę (rower górski) w kategorii - Mistrz i Uczeń na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, za nauczanie dzieci gry na unikatowych instrumentach muzycznych i śpiewu regionalnego.

Objazdowe Muzeum Zbójnictwa Karpackiego spełnia funkcję wychowawczo - pedagogiczną w stosunku do dzieci i młodzieży szkolnej oraz Gości.

 Nie musisz przyjeżdżać do nas! My przyjedziemy do Ciebie z naszym objazdowym Muzeum Zbójnictwa Karpackiego!

Za udział w zbójnicko – góralskich lekcjach edukacyjnych są przewidziane zbójnickie gadżety, nagrody w postaci pamiątek regionalnych, certyfikaty zbójnickie oraz zbójnicki dukat promujący „Szlak Zbójników Karpackich”– na szczęście! (za dodatkową opłatą – zapytaj o cenę).Na specjalne życzenie istnieje możliwość zrobienia „zbójnickich glejtów pamiątkowych” dla uhonorowania najbardziej aktywnych dzieci podczas zbójnickiej lekcji edukacyjnej (za dodatkową opłatą – zapytaj o cenę).

Wszystkie informacje na temat góralsko – zbójnickiej akcji dla dzieci i młodzieży w placówkach edukacyjnych, znajdą się na stronie www.zbojnickie.pl

Jeżeli chcecie Państwo aby dzieci i młodzież spędziła miłe, niezapomniane i pouczające chwile w towarzystwie Karpackich Zbójników i górali serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty, którą przygotowała dla Firma Zbójnickie Group.

zbojnickiegroup-biale

CENA USTALANA JEST ZAWSZE INDYWIDUALNIE (zależy od miejsca dojazdu Jacentego Ignatowicza, kapeli góralskiej Karpackie Zbóje, ilości dzieci i młodzieży biorących udział w zajęciach, dodatkowych atrakcji wybranych przez szkołę lub inną placówkę edukacyjną).

Zamówienia mogą Państwo składać mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie +48 609 789 879, +48 606 786 213 lub poprzez fax 33 475 96 52.

Teraz już nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć miłej zabawy i wspaniale spędzonych chwil z góralskim folklorem. Hej!

Dołącz do Janosikowej Drużyny!

Zapraszamy do zabawy i na Zbójnicki Szlak!

Z pozdrowieniami iście po góralsku. Haś !!!

 

 j5

Fot. Jacenty Ignatowicz grający na zielonym listku w Kielcach.

 

Zapraszamy na spotkania muzyczne i folklorystyczne z Jacentym Ignatowiczem!

 zbojnickiegroup-biale

Menager Jacentego Ignatowicza

Leszek Młodzianowski

Mob. +48 609 789 879

www.gawedy.zbojnickie.pl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kup gadżet zbójnicki ze Szlaku Zbójników Karpackich.Kliknij tutaj!

Zobacz filmy z naszych zbójnickich napadów i zbójnickich eventów.Kliknij tutaj!

 

Projekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH”® FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególności prezentowane koncepcje, pomysły i rozwiązania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowią własność autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego części nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.