Wycieczki w Beskidy

Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

ZCORT

 

www.zywiec.turystyka.pl

 

Zobacz zdjęcia z naszych wycieczek w Beskidy

 

zbojnickiegroup-biale

Żywiecczyzna, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski i Beskid Mały to jedno z najpiekniejszych zakątków Polski. Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego powstało by koordynować wzmożony ruch turystyczny w Beskidach. Wielość atrakcji antropogenicznych (zabytki) oraz przyrodniczych (Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe, rezerwaty przyrody) skłoniło nas do zorganizowania oferty przyjazdowej w nasze piękne strony. Dziesiątki zadowolonych grup świadczą o wielkim bogactwie tej ziemi, którą trzeba pokazywać jak największej rzeszy turystów z Polski i zza granicy!

Niezwykle bogata i zróżnicowana oferta Żywieckiego Centrum Ruchu Turystycznego www.zywiec.turystyka.pl skierowana jest do każdego rodzaju klienta i mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zapraszamy Państwa do bliższego zapoznania się z propozycją naszych wycieczek. Znajdziecie tutaj krótkie popołudniowe spacero-wycieczki, jak i całodniowe eskapady do ciekawych przyrodniczo i historycznie miejsc. Oferty turystyczne są zróżnicowane i dostępne przez cały rok. Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego wyspecjalizowało się w organizacji wycieczek, trekkingów po Szlaku Zbójników Karpackich. Jest wiele miejsc związanych w Beskidach z działalnością hyrnych zbójników, którzy przemierzali tutaj zbójnickie chodniki przez prawie 400 lat od XVI – XIX wieku.

kz4

Fot. Karpackie Zbóje grasują w beskidzkich lasach.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wyglądał zbójnicki rapier, zbójnicka rusznica, gajdy, kłobuk, zbójecki pistolec, trombita doboszowa czy fłojera cisowa, jeśli chcesz przejść się wraz z doświadczonym przewodnikiem po prastarym zbójnickim płaju i zobaczyć zbójnicką jaskinię, jeśli chcecie posłuchać góralskiej muzyki w towarzystwie bursy zbójnickiej Karpackie Zbóje, jeśli chcecie zobaczyć błysk ciupagi w zachodzącym słońcu i poczuć w nozdrzach zapach piekącej się nad watrą dziczyzny i jagnięciny - zapraszamy do skorzystania z usług Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego i karpackiego touroperatora Zbójnicki Travel.

Wraz z naszymi instruktorami będziemy podążać szlakiem zbójnickiej przygody w poszukiwaniu mieszka zbójeckich dukatów, wspólnie będziemy odkrywać skarby gór, górskie granie, sekretne zbójeckie przesmyki i krynickie siklawy. Pokażemy Ci legendarne harnasiowe miejsca, otępne lasy, w których kryły się starościńskie zbiry w zbitej świerczynie, w młodnikach, a także wysmukłych wapiennych iglicach. Zdradzimy Ci gdzie zbójnicy w wapiennych turniczkach porośniętych krzakami i mchem ukryli swoje zbójeckie skarby.

kz7

Fot. Nasze piękne góralki z bursy zbójnickiej Karpackie Zbóje.

Nasza zbójnicka poniewierka karpackimi cestami przeniesie Cię w inny – zbójnicki wymiar. Dzięki naszym przewodnikom odkryjesz zbójnickie miejsca schowane w kniejach i leśnych duktach, pasterskie koliby i bacówki.

Specjalnie dla Ciebie zorganizujemy zbójecki kulig z fakłami (pochodniami). Wyzwolimy w Tobie chęć do prawdziwego życia, do zbójnickiej ślebody. Z nami poznasz co to pasterskie życie, czy taniec w buczynach przy akompaniamencie zbójnickich gęśli lub kobzy. Nauczymy Cię zbójnickiego hajduka – tańca wołosko – siedmiogrodzkiego. Na naszych biesiadach zbójnickich będziemy serwować zbójnickie żarło z górskiej półki. Wspólnie wypijemy putnie zbójeckiej okowitki lub palenki.

Nauczymy cię zbójnickich pieśni, pokażemy Ci zapomniany zbójnicki świat. Z nami poczujesz w swoich nozdrzach halny wiatr! Razem z Nami pobawisz się przy bukowej watrze, przejdziesz z nami najdziksze zbójnickie jary. Nasi przewodnicy pokażą ci zapomniany karpacki świat, miejsca związane ze zbójnicką mitologią. Te tereny obfitują w zapomniane miejsca związane ze zbójnikami beskidzkimi, z ich legendarnymi skarbami, które do dzisiejszych czasów zakopane są pod skalnymi kurhanami.

Nasze zbójnickie i opryszkowskie imprezy i wycieczki organizujemy całosezonowo! Razem z Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego odkryjesz gniazdo zapomnianych górskich szeptów, odkryjesz zapomniane miejsca związane ze zbójnikami, beskidnikami, opryszkami, hajdamakami, hajdukami i lasowymi junakami. Wciągniemy cię w mistyczny świat halnych hetmanów, z nami zawędrujesz w najdziksze zbójeckie jary, bory nieschodzone.

 z26

Fot. Wycieczka do Muzeum Browaru Żywieckiego.

Szczególnie gorąco polecamy wypady na słowacką i czeską stronę, jako że bliskie sąsiedztwo tych krajów o niezwykle ciekawej, zagmatwanej historii i o wyjątkowo malowniczych zakątkach, daje szerokie możliwości ciekawego i aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Nasze wycieczki zawsze odbywają się pod opieką naszych licencjonowanych pilotów – przewodników beskidzkich, którzy przybliżą Państwu ciekawą historię odwiedzanych miejsc i uwrażliwią na piękno i ogromną wartość bliższych i dalszych okolic.

Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego prowadzi działalność na podstawie zaświadczenia o Wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej o numerze 8940/2007 wydanym przez Burmistrza Miasta Żywiec. Na organizacje imprez turystycznych mamy Zaświadczenie Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych wydanych przez Marszałka Województwa Śląskiego o numerze 944. Siedziba biura znajduje w centrum Żywca, przy ulicy Sienkiewicza 40A.

Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego zawarło umowę o udzielenie Gwarancji Ubezpieczeniowej nr. 00.816.776 zwanej dalej polisą. Gwarancja ubezpieczeniowa obowiązuje od 04.05.2012 do dnia 03.05.2013r. Polisa została wystawiona przez AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A., z siedzibą przy ul. Chłodnej 51, 00 – 867 w Warszawie

z25

Fot. Zamek Komorowskich z XV wieku ze zbójnicką izbą tortur w Zywcu.

 

Dlaczego warto przyjechać na Żywiecczyznę

Żywiec, pod kątem turystycznym i kulturowym jest miejscowością bardzo specyficzną. Żywiecczyzna to region niezwykły; tu można zapoznać się z bogatą kulturą materialną i duchową górali Beskidu Żywieckiego. Tutaj nadal tworzą twórcy ludowi, rzeźbią, malują na szkle, wyrabiają regionalne zabawki i instrumenty muzyczne, haftują, wykonują piękne bibułkowe kwiaty, zajmują się plastyką obrzędową.

Mało kto wie, ale Żywiec można zaliczyć jako miasto królewskie, ponieważ od roku 1624-1678 rządzone było przez ród Wazów, a konkretnie przez Konstancję Habsburżankę, żonę polskiego króla Zygmunta III Wazy. Po śmierci Konstancji w 1631 r. Państwo Żywieckie odziedziczyli jej synowie, Jan II Kazimierz Waza i Karol Ferdynand Waza. Co ciekawe w Żywcu aż dwa razy gościł sam król Polski – Jan Kazimierz!

Żywiec można również zaliczyć w poczet miast cesarskich! Ponieważ przez 106 lat Żywiecczyzną władali Habsburgowie, którzy co ciekawe bardzo się spolonizowali i przyczynili się do rozwoju naszej Ziemi.

z23

Fot. Wycieczka do Muzeum Browaru Żywieckiego.

Żywiec jest stolicą polskiego piwa. Już od czasów średniowiecza produkowano tutaj wspaniałe i szlachetne żywieckie piwo, kiedy w kotlinie uprawiano dużo chmielu i jęczmienia. Do dnia dzisiejszego największa atrakcją Żywca jest Arcyksiążęcy Browar w Żywcu na Pawlusiu założony w1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga w którym niedawno otwarto Muzeum Browaru Żywieckiego, które znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Raz w roku w Browarze Żywieckim odbywa się międzynarodowa impreza – Birofilia, na którą przyjeżdżają pasjonaci i znawcy „bursztynowego nektaru bogów”.

Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego organizuje szereg atrakcji związanych ze zwiedzaniem Browaru Żywieckiego. Podczas zwiedzania czeka na Państwa wiele atrakcji takich jak m.in. podróż w kapsule czasu, przejście przez labirynt historii, degustacja piwa we wspaniałej, stylowej restauracji żywieckiej, zakup upominków z Żywca, uczestnictwo w pokazie palenia słodu do Portera, zwiedzanie części produkcyjnej Browaru. Specjalnie dla Państwa zorganizujemy biesiadę piwną z konkursami zabawami (np. konkurs picia piwa kufla o wadze 5 kg, konkurs picia piwa z butelki przez smoczek, konkurs na rozpoznawanie gatunków piw żywieckich, podnoszenie beczki, sztafeta piwna, itp), prelekcje na temat piwa w trakcie degustacji (materiały edukacyjne o piwie, spotkanie z fachowcem w dziedzinie piwa), bankiety (stoły angielskie i szwedzkim, imprezę z pieczonym prosiakiem, baranem, wieczory folkowe (muzyka irlandzka, bawarska, tyrolska), ognisko połączone z zabawami i konkursami piwnymi, kulig z napadem zbójnickim, pokazy pirotechniczne, kabaret góralski połączony z zabawami i konkursami, wieczór irlandzki z występem zespołu CARRANTUOHILL, wieczór bawarski z występem zespołu BIER BOYS, występ zespołu muzycznego (cover, jazz, swing, itp.) lub naszej góralskiej kapeli „Karpackie Zbójewww.karpackiezboje.pl. Ponadto możecie Państwo skorzystać z naszego góralskiego cateringu.

Oprócz zwiedzania Browaru Żywieckiego organizujemy jako nieliczni w Polsce również zwiedzanie browaru w Cieszynie, możliwość zobaczenia klasycznego wyrobu piwa, uczestnictwo w biesiadzie piwnej, pokaz warzenia piwa oraz możliwość zrobienia unikatowego zdjęcia.

z22

Fot. Makieta zabudowań Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu.

Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie to obecnie jeden z 2 najstarszych zakładów warzących piwo w Polsce. Tylko w Cieszynie można jeszcze zobaczyć klasyczny wyrób piwa, otwartą fermentację, leżakowanie piwa w piwnicach, tradycyjny i długotrwały proces produkcji. W trakcie półtoragodzinnej wycieczki zobaczą Państwo klasyczną warzelnię z czynnym do dzisiaj korytem piwowarskim, poczujecie zapach rodzącego się piwa w unikatowej fermentowni. Żywieckie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego specjalnie na życzenie organizuje zwiedzanie browaru dla koneserów, prezentacje „Piwa Świata” z degustacją wielu gatunków piwa oraz pokaz warzenia piwa.

Żywiecczyzna kojarzy się również z krystalicznie czystą wodą – (marka Żywiec Zdrój), górami (Babia Góra, Pilsko, Skrzyczne, Żar), ekologią (Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu), akcją sprzątania Świata z Fundacją „Nasza Ziemia”, która sadzi miliony drzew w Beskidach.

Żywiec to bardzo ciekawe miejsce na mapie polskich miast pod względem geograficznym, historycznym, kulturowym i etnograficznym. Żywiec był siedzibą rodów arystokratycznych takich jak rodzina Komorowskich, Wazów, Wielopolskich i Habsburgów.

Żywiec jest uznawany jest jako stolica Beskidów. Nasze ukochane miasto, już od XIX wieku, jest niezwykle popularnym punktem wypadowym w Beskidy (Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Mały), czy sąsiednie krainy historyczno-geograficzne (Śląsk Cieszyński, Orawa, Spisz, Pieniny, Podhale).

z20

Fot. Beskidzkie widoki.

Żywiec położony jest w ogromnej Kotlinie Żywieckiej liczącej powierzchnię 320 km². Kotlina Żywiecka otoczona jest malowniczymi pasmami górskimi, które porośnięte były niegdyś pradawną puszczą karpacką w której żyło mnóstwo zwierząt, prawdopodobnie również Żubry (Żubr – jeden z motywów herbu miasta Żywca).

Najstarsze i najcenniejsze drzewostany chronione są po dziś dzień jako parki krajobrazowe: Żywiecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i Park Krajobrazowy Beskidu Małego. Najważniejsze znaczenie ma jednak Babiogórski Park Narodowy, który chroni unikalny świat flory i fauny wokół Matki Niepogód – Babiej Góry, która owiana jest wieloma legendami o ukrywających się tam beskidzkich zbójnikach. Babiogórski Park Narodowy jest zaliczany jako rezerwat biosfery UNESCO.

Żywiec kojarzy się jednoznacznie ze słynną pogańską boginią życia – Żywią, z jednym z najstarszych grodzisk w Beskidach na górze Grojec (612 m. n.p.m.), z XV wiecznymi rycerzami rozbójnikami – Skrzyńskimi herbu Łabędź, właścicielami zamku w Barwałdzie, oraz średniowiecznego zamku stojącego na miejscu obecnego Starego Zamku w Żywcu.

Żywiec związany jest również z postacią Andrzeja Komonickiego najsłynniejszego wójta Ziemi Żywieckiej, który stworzył monumentalne dzieło, kronikę miasta Żywca pt. "Chronografia albo Dziejopis Żywiecki", w której opisywał zbójnickie dzieje naszego regionu.

z19

Fot. Barwny korodów z okazji Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu.

Żywiec kojarzy się ze słynnymi cechami rzemieślniczymi w Polsce (cechem rzeźników żywieckich – chów i ubój świń – nierogacizny – żywca - stąd nazwa miasta Żywiec (wspaniałą wizytówką regionu jest doskonałej jakości kiełbasa żywiecka znana nie tylko w Polsce ale i za granicą, w masarni Wrężlewiczów od dawnych czasów produkowane były bardzo smaczne wędliny które lądowały na stole cesarskim w Wiedniu), cechu piernikarskiego kultywowanego przez dziesiątki lat przez rodzinę Bielewiczów (możliwość zakupu wspaniałych żywieckich pierników w kształcie serca), cechu wyrabiającego najlepsze wyroby cukiernicze w Polsce – rodu Gałuszków (szczególnie popularne były i są maślane rogaliki, dla których recepturę opracował senior piekarniczego rodu Gałuszków), jak również rodu Molińskich wyrabiającego nieprzerwanie od ponad 125 najlepszy w Polsce chleb. Do dnia dzisiejszego na żywieckim rynku w piekarni Molińskich można kupić różnorodne bochny chleba, plecionki zwane barcheskami, weki, bułki, rogaliki a nawet precle. Chleb od Antoniego Molińskiego najbardziej smakował samemu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, przebywającego w Żywcu w dworku Kępińskich z racji najlepszego mikroklimatu w Polsce. Ponadto nie było lepszych świec w Polsce, które produkowane były właśnie w Żywcu przez rodzinę Rybarskich.

Chyba w żadnym innym mieście w Polsce nie można spotkać księżniczki. W Żywcu można! Maria Krystyna Altenburg - księżniczka von Altenburg - córka arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga do dnia dzisiejszego mieszka w odrestaurowanym Pałacu Habsburgów i można ją zobaczyć, a nawet czasami porozmawiać i zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie, które jest unikatową pamiątką.

Żywiec przyciąga przez cały rok turystów, kuracjuszy, letników, ale też liczne wycieczki szkolne i zakładowe, zielone szkoły, kolonie, oazy i inne grupy turystyczne. Każdej zimy przybywa również nowych fanów uprawiania sportów zimowych w naszej okolicy. Wokół Żywca rozlokowały się słynne ski – centra – Szczyrk z górą Skrzyczne, Korbielów z górą Pilsko, Zwardoń, Międzybrodzie Żywieckie z górą Żar.

Żywiecczyzna została również ustanowiona stolicą zbójnictwa karpackiego. To tutaj zaczyna się międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich. Dlaczego? Przekonacie się wchodząc na stronę Zbójnickiego Szlaku www.zbojnickiszlak.pl

z18

Fot. Amfiteatr w Żywcu przy żywieckich błoniach pod górą Grojec.

Żywiecczyzna to również kraina beskidzkich jezior! W najbliższej okolicy Żywca znajduje się aż 6 jezior o czym mało kto wie. Są to Jezioro Żywieckie, zwane „Morzem Żywieckim”, jezioro Międzybrodzkie, jezioro Czanieckie, zbiornik na szczycie góry Żar, jezioro Czerniańskie blisko miasteczka Wisła, jezioro Wielka Łąka w Wapienicy koło Bielska – Białej. Niektóre ze zbiorników wodnych nadają się wyśmienicie do uprawniania sportów wodnych, żeglarstwa, windsurfingu. Na jeziorze Żywieckim można popływać wynajętym kajakiem lub rowerkiem wodnym, a dużą atrakcję stanowią panoramiczne rejsy stateczkiem turystycznym, które można zarezerwować w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Dużą atrakcją jest również wizyta w Parku Etnograficznym Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu koło Żywca. W Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego można zamówić zwiedzanie tego unikalnego skansenu, w którym znajdują się m.in.: chałupa kurna z Rychwałdu, kuźnia ze Ślemienia, chałupa z Łękawicy, stare przedszkole z Rychwałdu, kapliczka ze Ślemienia, drewniany kościółek z Jasiennej koło Nowego Sącza, wozownia Lenarta z Lasu, chałupa z Korbielowa oraz chałupa z Moszczanicy, zrekonstruowana drewniana karczma ze Ślemienia z galerią sztuki ludowej. Zwiedzający mogą zapoznać się z pracą w dawnej kuźni, skosztować regionalnych potraw, posłuchać ludowych muzyków i podpatrzyć artystów wykonujących np. bibułkowe cuda. Organizuje się tutaj pokazy dawnego rzemiosła. Obiekty zostały wyposażone w dawne sprzęty, meble i narzędzia, m.in.: żarna, krosna, meble, naczynia, wozy, sanie, odzież, fotografie i dokumenty.

Kolejną wielka atrakcją w Żywcu są przepiękne zamki – świeżo odnowiony XV wieczny zamek Komorowskich ze wspaniałym muzeum, zbójnicką izbą tortur oraz elegancki pałac Habsburgów, w którym mieszka księżniczka von Altenburg.

Miasto Żywiec szczyci się mieszczańskimi tradycjami. W zbiorach muzealnych można obejrzeć dokumenty miejskich przywilejów, pieczęci i inne pamiątki po prężnie działających cechach rzemieślniczych, a także piękne bogato zdobione stroje żywieckich mieszczan.

z16

Fot. Beskidzka cesta.

Przez Żywiecczyznę przechodzi Szlak Architektury Drewnianej woj. śląskiego na którym znajdują się przepiękne drewniane kościółki, m.in. Kościół Trzech Krzyży w Żywcu czy też kościół pw. św. app. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach, Cięcinie, Gilowicach.

Wielką atrakcją jest zwiedzenie mini zoo w parku żywieckim uznanym za najpiękniejszy park w Polsce, jak również wizyta w Żywieckim Parku Miniatur, który rozlokował się przy żywieckim Nowym Zamku. Na powierzchni około 20 arów ustawiono 22 tam miniaturowe budowle związane z rodami, które rządziły niegdyś Żywiecczyzną. Bilety wstępu i przewodników można zamówić w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Wielką wartością naszego regionu są sanktuaria maryjne, które od wielu lat przyciągają pątników nie tylko z Beskidów, ale z całej Polski i nie tylko. Z Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego zwiedzicie Państwo sanktuarium maryjne w Rychwałdzie, Ślemieniu, Rajczy czy też sanktuarium Na Górce w Szczyrku. Ziemia Żywiecka usiana jest szlakami turystycznymi, którymi przechadzał się sam Jan Paweł II, który w roku 1995 przybył do Żywca, co było wielkim wydarzeniem dla wszystkich Żywczan. Z Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego możecie się Państwo wybrać na wycieczkę Beskidzkim Szlakiem Maryjnym i Szlakiem Jana Pawła II. Ogromną atrakcją dla pielgrzymów jest spacer na Golgotę Beskidów na górze Matyska (612 m. n.p.m.) obok Żywca lub spacer do krzyża papieskiego na górze Grojec (612 m. n.p.m.).

z15

Fot. Pałac Habsburgów w Żywcu.

Warto przyjechać do Żywca aby w Muzeum Żywieckim zobaczyć najpiękniejszy i najbarwniejszy strój mieszczański w całej Polsce! Strój żeński jest niezwykle reprezentacyjny i bogaty. Kobieta ubierała na siebie wielką rozmaitość spódnic, ostatnią zwykle jedwabną lub brokatową w kolorze zielonym, czerwonym lub niebieskim oraz białą bluzkę. Na taki "podkład" nakładano koronkową spódnicę, koronkową kryzę i kamizelkę. Na głowie noszono czepek wyszywany perłami, cekinami i innymi ozdobami, obrębiony koronką kolorze takim jak spódnica. Do dzisiaj zachowały się takie stroje i można je oglądać zwykle przy okazji uroczystości miejskich lub kościelnych.

Niesamowitą atrakcją jest również wycieczka do Międzybrodzia Żywieckiego, aby zwiedzić unikatową w Polsce elektrownię szczytowo – pompową Porąbka - Żar.
W Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego możecie zamówić Państwo bilety i przewodników aby wejść do środka elektrowni w głąb góry Żar i zwiedzić elektrownię od wewnątrz! To niesamowite przeżycie dla każdego!

Żywiec staje się niesamowicie ciekawym i ważnym miastem, które odwiedzane jest przez prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, który nota bene spokrewniony jest z rodem Komorowskich z Żywca, który władał Żywiecczyzną przez 157 lat od 1467–1624.

Z Żywcem kojarzą się również lunety Jacka Uniwersała, największego krajowego producenta sprzętu optycznego. Wyroby firmy „Uniwersał” znane są miłośnikom astronomii w Polsce i powoli zyskują sobie popularność na rynkach Europy.

Żywiecczyzna jest istną wylęgarnią muzycznych talentów, takich jak chociażby Łukasz i Paweł Golcach z Golec uOrkiestra z Milówki koło Żywca, Monika Brodka, Marcin Rozynek czy Jacenty Ignatowicz (gawędziarz, multiinstrumentalista) – finalista programu Mam Talent w TVN, zwany żywieckim Oskarem Kolbergiem.

z14

Fot. Domek Chiński w parku żywieckim.

Tradycje, specyficzną gwarę, stare pieśni, ekspresyjną muzykę, tańce, zwyczaje i obrzędy kontynuują żywieckie zespoły regionalne. Na całym świecie Beskidy promują regionalne zespoły muzyczne takie jak Grojcowianie, Ziemia Żywiecka (którą prowadzi Janek Brodka – autor hymnu miasta Żywiec, ojciec Moniki Brodki), Pilsko, Żywczanie.

Dzięki tym zespołom kultywuje się folklor, zwyczaje i obyczaje górali z Beskidu Żywieckiego. W Żywcu rok rocznie odbywa się również wiele ogólnopolskich i międzynarodowych koncertów, wydarzeń artystycznych i muzycznych, takich jak znany na całym świecie Tydzień Kultury Beskidzkiej, Żywieckie Gody, Światowy Festiwal Smakowania Kwaśnicy, Oscypek Fest czy Męskie Granie. Wiele wspaniałych imprez organizuje prężne działające Miejskie Centrum Kultury.

Z Żywcem związane są również postacie słynnych polskich biskupów – biskupa Tadeusza Rakoczego jak również Tadeusza Pieronka.

Z Żywiecczyzny wywodził się również Stanisław Pyjas - działacz opozycyjny okresu PRL, student filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego śmierć w tajemniczych okolicznościach kilka dni przed juwenaliami wstrząsnęła środowiskiem akademickim Krakowa i Polski.

z10

Fot. Zwiedzanie Muzeum Browaru Żywieckiego.

Z Żywiecczyzny wywodzi się wiele słynnych sportowców takich jak chociażby Tomasz Adamek – wielokrotny mistrz świata w boksie, Sebastian Kawa – szybowcowy mistrz świata, Agata Wróbel – słynna sztangistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

Z Żywca wywodzi się również słynna i bardzo sympatyczna aktorka Marieta Żukowska, którą mieliśmy okazję zobaczyć w wielu odcinkach M jak Miłość w TVP 2, jak również Katarzyna Drzyżdżyk, która wygrała program "Wyprawa Robinson" stacji TVN.

Żywiec znany jest również z prężnie działających firm takich jak zakłady przetwórstwa mięsnego Hańderek, zakłady mięsne Dobija, Eurofirany czy Bolix.

W Żywcu organizuje się międzynarodową imprezę Bolix Lady's Cup (zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody). Stadnina koni wraz z pełną infrastrukturą, laboratoriami, kompleksem hippicznym, działająca pod górą Grojec znana jest nie tylko w całej Polsce ale i za granicą. Oprócz usług dla zwierząt w ośrodku odbywają się szkolenia jeźdźców oraz organizuje się zawody.

z24

Fot. Pozdrowienia z Żywca.

 

Zapraszamy zatem do Żywca – stolicy piwa i zbójnictwa karpackiego!

Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

 

Pytomy Wos piyknie na nasza stronę!

www.zywiec.turystyka.pl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mob. +48 609 789 879

 

Kup gadżet zbójnicki ze Szlaku Zbójników Karpackich.Kliknij tutaj!

Zobacz filmy z naszych zbójnickich napadów i zbójnickich eventów.Kliknij tutaj!

 

 

Projekt „SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH”® FIRMY ZBÓJNICKI SZLAK LESZEK MŁODZIANOWSKI, a w szczególności prezentowane koncepcje, pomysły i rozwiązania na mocy ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych z dn. 04.02.1994 r. Dz. U. nr 24 poz. 83 stanowią własność autora. Projekt ZBÓJNICKI SZLAK ani żadna z jego części nie może być w żaden sposób kopiowana, powielana, dystrybuowana bez pisemnej zgody autora.